Суспільні фінанси та бюджетування - 1 курс, "Публічне управління і адміністрування"
Викладач: Ільченко-Сюйва Леся Василівна
Одна з нагальних потреб сьогодення України полягає у формуванні та реалізації публічної політики, що базується на доказових фактах, що в свою чергу передбачає розуміння методів акумулювання та розподілу фінансових ресурсів та бюджетування заходів публічної політики. У цьому контексті, а також з огляду на важливість розуміння бюджетних обмежень комунікаційних планів дисципліна «Державні/суспільні фінанси і бюджетування» набирає надзвичайної актуальності. Дисципліна є вступним (ознайомчим) курсом, який має на меті ознайомити слухачів з основами теорії та практики функціонування систем публічних фінансів та фіскальною роллю органів публічної влади на різних рівнях в контексті розвитку економічної системи змішаного типу. Різноманітні аспекти теорії фінансів та бюджетування передбачають розгляд таких питань як основні концепції та принципи, функціонування фінансової системи та особливості її складових, система державних фінансів та її особливості в Україні, бюджетний процес, надходження бюджету, видатки та витрати бюджету, громадські бюджету та державне-приватне партнерство.
Аналіз політики
Державну службу в Україні визначено як діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо аналізу державної політики й підготовки пропозицій стосовно її формування. Спеціальною вимогою до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, визначено вміння приймати ефективні рішення, аналізуючи державну політику. У Стратегії реформування державного управління України зазначено, що в сфері виконання цієї норми існує низка проблем. Модуль покликаний змінити цю ситуацію.
Модуль є складовою обов’язкової навчальної дисципліни «Вироблення доказової політики», спрямований на поглиблення знань, умінь і цінностей, сформованих вивченням модуля «Процес і процедури політики» й обов’язкової навчальної дисципліни «Філософія демократичного врядування», та орієнтований на вдосконалення компетентностей, визначених професійними стандартами державної служби й Стратегією розвитку НаУКМА в частині впровадження елементів проблемно-орієнтованого й принципів неперервного навчання.
Менеджмент комунікацій у демократичному врядуванні
Дисципліна передбачає опанування основними методичними засадами та інструментарієм, необхідних для успішного управління проєктами і часом в сфері комунікацій; формує навички щодо розробки проєкту, оцінки його ефективності, вибору проектної команди і лідерства, розрахунку бюджету проекту, розробки графіків його реалізації, а також дозволяє оволодіти технологіями мінімізації ризику при підготовці та реалізації проєкту в сфері комунікацій.
Викладач: Гуменна Олександра Віталіївна, кандидат економічних наук, доцент, декан факультету економічних наук НаУКМА
Взаємодія уряду, бізнесу та громадянського суспільства (для держслужбовців категорії Б)
Курс призначено для підвищення кваліфікації державних службовців категорїі Б з питань налагодження взаємодії з інститутами громадянського суспільства та бізнесом в процесі формування та реалізації державної політики.
Розглядаються питання:
- характеристики бізнесу та інститутів громадянського суспільства як суб'єктів взаємодії з органами виконавчої влади;
- міжнародні стандарти взаємодії органів публічної влади та громадськості в процесі формування та реалізації державної політики;
- найбільш розповсюджені способи аналізу стейкхолдерів;
- характеристики форматів проведення публічних консультацій та органаізаційні засади їх проведення;
- інші форми взаємодії органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства та бізнесом.
Результати навчання
Знання:
- соціальна структура та інституалізація суспільства, соціально-політичне середовище аналізу публічної політики (А2.З1. А2.З2);
- форми і методи, організаційно-правові засади консультацій із заінтересованими сторонами, залучення громадськості до формування публічної політики (А2.З3);
- міжнародні стандарти проведення консультацій з громадськістю в процесі вироблення та реалізації публічної політики (Г3.З1).
Уміння:
- прогнозувати вплив реалізації публічної політики на заінтересовані сторони (А2.У2);
- взаємодіяти із заінтересованими сторонами в процесі формування публічної політики (А2.У3);
- виявляти високий рівень взаємної підтримки, відкритість в обміні інформацією та готовність до співпраці (Г2.У2);
Навички:
- визначати основні заінтересовані сторони (стейкхолдерів), обирати форми взаємодії з ними (А2.У1);
- планувати та організовувати консультації з громадськістю в процесі формування та реалізації публічної політики (Г3.У2);
- застосовувати методи та форми проведення консультацій з громадськістю в процесі формування та реалізації публічної політики (Г3.У3).