Спеціальність: 081 Право
МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ: СУЧАСНІ ПІДХОДИ ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ
АНОТАЦІЯ
Курс «Методологія наукових досліджень: сучасні підходи та тенденції розвитку» спрямований на розкриття змісту методології наукових досліджень в галузі правознавства, в тому числі правотворчості та правозастосування, з’ясування поняття, предмету, компонентів, рівнів методології правознавства, засобів наукового аналізу сучасних правових явищ та правових теорій, що дозволяє студентам оволодіти сучасною методикою і інструментарієм наукових правових досліджень.
Методологія наукових досліджень зорієнтована на засвоєння знань, формування навичок самостійних наукових досліджень у сфері права.
МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСУ:
Курс «Методологія наукових досліджень: сучасні підходи та тенденції розвитку» є складовою частиною підготовки дослідників теоретичних проблем правознавства. Він ознайомлює аспірантів з історією та методологією науки в цілому та правової науки, методології правотворчості та методології правозастосування, зокрема.
Метою курсу є поглиблене оволодіння сучасними методами дослідження правових явищ та розв’язання теоретичних проблем у навчальному процесі підготовки магістрів за спеціальністю «Правознавство».
Завданням курсу є розкриття змісту методології наукових досліджень в галузі правознавства, в тому числі правотворчості та правозастосування, з’ясування поняття, предмету, компонентів, рівнів методології правознавства, засобів наукового аналізу сучасних правових явищ та правових теорій, що дозволяє студентам оволодіти сучасною методикою і інструментарієм наукових правових досліджень.
Методологія наукових досліджень враховує загальні закономірності становлення та розвитку науки в цілому та правової науки, зокрема, і зорієнтована на засвоєння знань, формування навичок самоорганізації у професійній діяльності правознавців.
Значення курсу полягає у формуванні сучасної методологічної основи дослідження проблем вітчизняного правознавства, створення сприятливих умов для критичного переосмислення методологічних основ юриспруденції радянського періоду, здолання суто нормативістського (етатичного) бачення права, розкриття сутності права, його ролі і призначення у суспільстві, встановлення меж втручання держави у суспільні відносини, ролі держави у забезпеченні прав і свобод людини і громадянина.
Структура навчальної дисципліни орієнтована на засвоєння філософських основ методології правознавства (онтології і гносеології), теоретичних знань щодо юридичного підходу, сучасних методів правознавства, набуття вміння вибору та застосування загальнонаукових, спеціально-наукових методів правових досліджень.
Міждисциплінарні зв’язки курсу становлять належні знання студентів з філософії, історії науки, соціології та теорії права.